”De feedback van kinderen is het meest waardevol”
Ontdek hoe begeleider Felice leerlingen laat groeien, vertrouwen geeft en waarom juist hún feedback haar drijft tijdens haar werk bij Lyceo.
Vind een vestiging bij jou in de buurt:
Clustermanager Jasha Farkas (31) kwam tegen het einde van haar studie pedagogiek als begeleider bij Lyceo terecht. De combinatie van onderwijs en begeleiding, waarbij we zorgen dat het kwartje valt en dat kinderen kunnen groeien, ging haar makkelijk af. Bovendien beviel het zo goed dat ze al heel snel vestigingsmanager werd. Daarna is ze nog verder doorgegroeid in de rol van clustermanager. Inmiddels voelt ze zich nog steeds als een vis in het water. ”Het is nog geen jaar hetzelfde geweest.”
Als clustermanager staat Jasha aan het roer van alle vestigingen in Amersfoort, Deventer, Zutphen, Apeldoorn en de Betuwe. Jasha: ”De hoeveelheid ervaring die ik heb opgedaan als begeleider en vestigingsmanager helpt me nu om mijn werk als clustermanager goed te doen. Als begeleider help je kinderen inhoudelijk en persoonlijk verder. Als vestigingsmanager ben je nog veel meer betrokken. Je hebt een grotere verantwoordelijkheid voor het welzijn en het functioneren van leerlingen, ouders en scholen.” Ze heeft zelfs de functie van clustermanager nog een tijdje gecombineerd met die van vestigingsmanager. ”Daardoor weet ik nu als clustermanager heel goed hoe de vestigingen in elkaar zitten en wat ze nodig hebben.”
Jasha streeft er juist daarom naar de vestigingsmanagers te helpen tot hun recht te komen, zodat zij dat voor leerlingen kunnen doen. ”Als je met elkaar een goedlopend traject kunt neerzetten, bijvoorbeeld voor basisvaardigheden, is dat een mooi hoogtepunt. En we doen alles om ook ouders en scholen zo goed mogelijk te helpen, maar uiteindelijk komt dat ook weer terug bij de leerling. De leerling is het vertrekpunt.” Dat geldt ook voor Lyceo als geheel. Jasha: ”Het is geen dag saai en dat komt doordat we altijd in ontwikkeling zijn. Overal in het bedrijf wordt iets gedaan met als doel dat de leerling beter geholpen kan worden.”
Een belangrijke sleutel daarin is de samenwerking met scholen. Daar heeft Jasha met 13 scholenvestigingen veel ervaring mee. ”Als je de handen ineen kunt slaan met een school, kun je echt hele mooie dingen neerzetten.” Zo begeleiden zij en haar vestigingsmanagers verspreid over het cluster bijvoorbeeld maar liefst 25 Lyceo Extra-leerlingen: ”Die hebben de begeleiding heel hard nodig, maar de ouders kunnen het zelf niet betalen. Lyceo Extra is een mooie manier om ons steentje bij te dragen aan kansengelijkheid, want zonder dat fonds was die hulp niet mogelijk geweest.”
Jasha geeft zelf af en toe ook nog begeleiding. Door haar ruime ervaring weet ze dat de grootste succesverhalen in de kleinste ontwikkelingen kunnen zitten. ”Goed begeleiden betekent dat je samen met de leerling kijkt wat je wilt bereiken, dat je die leerling aan de hand meeneemt en uiteindelijk loslaat zodat ze het zelf kunnen. Een leerling die zijn cijfer stap voor stap ophaalt, ook al is het dan eerst nog onvoldoende, maakt bijvoorbeeld ook al een ontwikkeling door. En ik vind het prachtig als ik hoor dat leerlingen die het op school zwaar hadden met leren uiteindelijk een mooie vervolgopleiding konden gaan doen. En soms is het puur een ”oh, zit dat zo?”-openbaring, of een goed cijfer en blije ouders. Die successen hebben we elke dag.”
Op andere momenten is de ontwikkeling wat groter. Zo had Jasha een keer een leerling die tijdens een intakegesprek zei dat haar wiskundecijfer een 5 moest worden, maar dat hoger nooit haalbaar zou zijn. ”Haar moeder beaamde dat: wiskunde was gewoon moeilijk en dat zou altijd zo blijven. Uiteindelijk is ze met een 8,5 voor wiskunde overgegaan naar de volgende klas en heeft ze het zelfs in haar pakket gekozen. Het kwartje valt opeens, het zelfvertrouwen groeit, en dan blijkt dat het er gewoon in zat, maar nog even gevonden moest worden.” Jasha spreekt uit ervaring: tot de bovenbouw was ook zij heel slecht in wiskunde. Toen bij haar dankzij haar wiskundeleraar dat kwartje eenmaal was gevallen, werd ze er veel beter in én ging ze het leuker vinden. Nu springt ze af en toe nog bij wanneer ze op een vestiging is waar een leerling moeite heeft met het vak.
Dat kwartje kan alleen vallen als leerlingen zich op hun plek voelen en gezien worden, aldus Jasha. ”Daar begint goed onderwijs mee. Pas als je als leerling goed op je plek zit, kun je gaan leren en je gaan ontwikkelen.” De rol van vestigingsmanager houdt dan ook veel meer in dan je zou denken, ervaart ze. ”Je doet de administratieve kant, maar soms ben je ook gewoon schoonmaker of elektricien. Die dingen moeten ook gewoon gebeuren om te zorgen dat de vestiging een fijne plek is. En dan weer ben je pedagoog of psycholoog, juf, meester, of juist bijna een vriend of vriendin van een leerling. Ik hoop dat we op deze manier nog veel meer kinderen mogen helpen bij hun schoolcarrière.”